Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 września 2017 r.
15:19

Przejażdżka po przedwojennej ulicy Świętoduskiej. Zobacz niezwykłą panoramę

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 8 A A

Około 1934 roku Stefan Kiełsznia zrobił ponad setkę zdjęć chodząc po lubelskich ulicach. Fotografował na Nowej, Kowalskiej, Lubartowskiej, Szerokiej i Świętoduskiej. 83 lata później Piotr Dąbkowski siedząc godzinami przy komputerze ułożył z fotografii ulic Świętoduskiej kawałek przedwojennego Lublina. Efekt jest niezwykły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pasjonuję się starą fotografią i Lublinem. Teraz każdy może aparatem w telefonie zrobić zdjęcie panoramiczne. Wtedy nie było takich możliwości. Dlatego zabrałem się za łączenie zdjęć Kiełszni. Jest to bardzo trudne ale możliwe – mówi pan Piotr.

– Ulica była fotografowana prawie dom po domu. Prawie. Dlatego praca przy ulicy Świętoduskiej trwała kilka tygodni – dodaje i tłumaczy na czym polega ten wielogodzinny proces. – Na przykład, żebym skleił Świętoduską od skrzyżowania z Krakowskim Przedmieściem do ul. Zielonej potrzebowałem pięciu zdjęć. Brakowało mi fasady z „2” więc musiałem wyciąć ją ze zdjęcia pokazującego dom od strony dzisiejszego deptaka i odwrócić, żeby się układ okien zgadzał. Tak, ta praca bardzo przypomina układanie puzzli. Bo wszystko się musi zgadzać. Napisy na szyldach, witryny, drzwi. Czasami się głowiłem nad chodnikiem. Fragment na jednym zdjęciu nie pasował do tego na drugim, bo Stefan Kiełsznia zrobił zdjęcie pod innym kątem. Śladem po „sklejkach” są duchy drzew, które rosły przy Świętoduskiej, bo sa miejsca gdzie widać gałęzie bez pni. No i stałem się wrogiem przechodniów, wozów i koni – żartuje Piotr Dąbkowski pokazując zdjęcia, których nie da się połączyć, bo nagle na fasadzie pojawia się końska głowa. Wóz uchwycony przed jedną kamienicą nie ma „ciągu dalszego” przed sąsiednią. Dlatego nie możemy zobaczyć całej Świętoduskiej.

Przejażdżka po przedwojennej ulicy Świętoduskiej - panorama

Na potrzeby tej publikacji połączyliśmy w krótki film dwie sekwencje zrekonstruowanych przez Piotra Dąbkowskiego zdjęć Stefana Kiełszni. Montaż: Tomasz Piekut-Jóźwicki

>>>

Przechodnie, to głównie kobiety w charakterystycznych kraciastych chustkach. Widać je jak noszą pokaźne kosze. Nic dziwnego, w czasach gdy Stefan Kiełsznia fotografował pochyłą ulicę biegnącą od Krakowskiego Przedmieścia aż do łagodnego skrętu w Nową (dziś Lubartowską) sąsiadowała ona z wielkim targowiskiem. Wszyscy, którzy na zdjęciach patrzą w stronę fotografa widzą za jego plecami dziesiątki straganów, tłum sprzedających i kupujących ludzi.

–  Na kilku zdjęciach, które oglądałem godzinami znalazłem chłopca, który towarzyszył Stefanowi Kiełszni. Widać go pozującego przed kilkoma sklepami. Odnalazłem go też siedzącego na krzesełku w składzie wapna. Pewnie to była firma ojca czy kogoś z rodziny – dodaje Dąbkowski, który grafiką komputerową zajmuje się amatorsko i żmudne, wielogodzinne wędrówki po starym Lublinie traktuje jak wypoczynek i ucieczkę od codziennych problemów.

Pan Piotr pochodzi z Wałbrzycha, wiele lat mieszkał w Niemczech, gdzie poznał lubliniankę. Teraz z żoną mieszka w Lublinie i dzieli życie zawodowe między Polską i Niemcami. Żartuje, że zachętą do przyjazdu do Lublina był album z fotografiami naszego miasta, który dostał w prezencie od żony. Rzeczywistość, zdaniem pana Piotra jest jeszcze lepsza niż ta albumowa.

Piotr Dąbkowski na ul. Świętoduskiej, stoi w miejscu jednego ze sfotografowanych przez Stefana Kiełsznię mężczyzn (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Zdjęcia: Stefan Kiełsznia / ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN / Rekonstrukcja Piotr Dąbkowski.

Panoramę opublikujemy również w piątkowym, papierowym wydaniu Dziennika Wschodniego.

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty